Image for DF9B-25P-1V(68) is not available
DF9B-25P-1V(68)
DigiKey Part Number
DF9B-25P-1V(68)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-25P-1V(68)
Description
CONN HDR 25POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF9B-25P-1V(68) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
25
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)