DF9B-25S-1V(68)
DigiKey Part Number
H122402TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-25S-1V(68)
Description
CONN RCPT 25POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF9B-25S-1V(68) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
25
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)