LF10WBJ-12P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | HR562-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LF10WBJ-12P |
Description | CONN JACK MALE 12P GOLD SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Circular Connector Jack, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LF10WBJ-12P Models |
Category | Contact Finish - Mating Gold |
Mfr | Color Brown, Silver |
Series | Ingress Protection IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Features Backshell, Clamp, Strain Relief |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 12 | Current Rating (Amps) 2A |
Shell Size - Insert 10 | Voltage Rating 30VAC, 42VDC |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |