MDF7-16S-2.54DSA(95)
DigiKey Part Number
MDF7-16S-2.54DSA(95)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7-16S-2.54DSA(95)
Description
CONN RCPT 16POS SGL STR TH TIN
Detailed Description
16 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC