IDW30E60FKSA1
DigiKey Part Number
IDW30E60FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDW30E60FKSA1
Description
DIODE STANDARD 600V 60A PGTO2473
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 60A Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDW30E60FKSA1 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
143 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2 V @ 30 A