VS-60APU06-N3
DigiKey Part Number
VS-60APU06-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-60APU06-N3
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 60A Through Hole TO-247AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-60APU06-N3 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
81 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
60A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.68 V @ 60 A