MKJ1A6W9-19SA
MKJ1A6W9-19SA
ITT Cannon MKJ Series
MKJ1A6W9-19SA
DigiKey Part Number
1003-1559-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ1A6W9-19SA
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
9-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
500VAC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C