MKJ1A7W9-19PA
MKJ1A7W9-19PA
ITT Cannon MKJ Series
MKJ1A7W9-19PA
DigiKey Part Number
1003-1579-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ1A7W9-19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
19
Shielding
Shell Size - Insert
9-19
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500VAC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C