CLA100E1200KB
DigiKey Part Number
238-CLA100E1200KB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLA100E1200KB
Description
SCR 1.2KV 160A TO-264
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 160 A Standard Recovery Through Hole TO-264
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
160 A
Manufacturer
IXYS
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Series
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1100A, 11900A
Packaging
Tube
SCR Type
Standard Recovery
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Off State
1.2 kV
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
40 mA
Supplier Device Package
TO-264
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.37 V
Base Product Number
Current - On State (It (AV)) (Max)
100 A