VS-80TPS16L-M3
DigiKey Part Number
112-VS-80TPS16L-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-80TPS16L-M3
Description
SCR 1.6KV 126A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.6 kV 126 A Standard Recovery Through Hole TO-247AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-80TPS16L-M3 Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Off State (Max)
200 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1kA @ 50Hz
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100 mA
Package / Case
TO-247-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.66 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - On State (It (AV)) (Max)
80 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
126 A