CMA160E1600HF
DigiKey Part Number
238-CMA160E1600HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMA160E1600HF
Description
POWER THYRISTOR DISCRETES-SCR TO
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1600 V 250 A Sensitive Gate Through Hole PLUS247™-3
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Manufacturer
IXYS
Current - Off State (Max)
200 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1400A, 1510A
Part Status
Active
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Off State
1600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100 mA
Package / Case
TO-247-3 Variant
Voltage - On State (Vtm) (Max)
2.21 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - On State (It (AV)) (Max)
160 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
250 A