IXXH75N60B3D1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,693
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
IGBT PT 600 V 160 A 750 W Through Hole TO-247AD (IXXH)
IXXH75N60B3D1
DigiKey Part Number
IXXH75N60B3D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXXH75N60B3D1
Description
IGBT PT 600V 160A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
1.7mJ (on), 1.5mJ (off)
Gate Charge
107 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
35ns/118ns
Test Condition
400V, 60A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.85V @ 15V, 60A
Base Product Number
Power - Max
750 W