SGL160N60UFDTU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,693
Datasheet
IXYS
IXYS
In Stock: 381
In Stock: 134
IGBT 600 V 160 A 250 W Through Hole TO-264-3
SGL160N60UFDTU
DigiKey Part Number
SGL160N60UFDTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SGL160N60UFDTU
Description
IGBT 600V 160A TO-264-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
345 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
40ns/90ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
300V, 80A, 3.9Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Reverse Recovery Time (trr)
95 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.6V @ 15V, 80A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Power - Max
250 W