IXXH75N60C3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,693
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
IGBT PT 600 V 150 A 750 W Through Hole TO-247AD (IXXH)
IXXH75N60C3
DigiKey Part Number
IXXH75N60C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXXH75N60C3
Description
IGBT PT 600V 150A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
750 W
Switching Energy
1.6mJ (on), 800µJ (off)
Gate Charge
107 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
35ns/90ns
Test Condition
400V, 60A, 5Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 60A