LSIC2SD120N120PA
DigiKey Part Number
238-LSIC2SD120N120PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC2SD120N120PA
Description
DIODE MODULE SIC 1200V 120A
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 1200 V 120A (DC) Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 60 A
Manufacturer
IXYS
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Part Status
Last Time Buy
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Diode Configuration
2 Independent
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120A (DC)