VS-SC240FA120 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 112-VS-SC240FA120-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VS-SC240FA120 |
Description | DIODE MOD SIC 1200V 120A SOT-227 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 2 Independent 1200 V 120A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.63 V @ 120 A |
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division | Speed No Recovery Time > 500mA (Io) |
Packaging Tube | Reverse Recovery Time (trr) 0 ns |
Part Status Active | Current - Reverse Leakage @ Vr 5.69 µA @ 1200 V |
Diode Configuration 2 Independent | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V | Package / Case SOT-227-4, miniBLOC |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120A | Supplier Device Package SOT-227 |