C1210X475K5RAC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
Direct
TDK
In Stock: 119
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210X475K5RAC7210
DigiKey Part Number
399-C1210X475K5RAC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210X475K5RAC7210
Description
4.70UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210X475K5RAC7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)