EDH106M050S9DAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 3,337
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 12,172
Datasheet
Panasonic Industry
Chemi-Con
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH106M050S9DAA
DigiKey Part Number
EDH106M050S9DAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH106M050S9DAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH106M050S9DAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
43.75 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C