EEV106M035S9DAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 794
Upgrade
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV106M035S9DAA
DigiKey Part Number
EEV106M035S9DAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV106M035S9DAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV106M035S9DAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
112 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C