EST227M035AG4AA
DigiKey Part Number
399-6615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EST227M035AG4AA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 160mOhm @ 100kHz 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EST227M035AG4AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C