12061C224K4Z4A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 2,625
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
0.22 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
12061C224K4Z4A
DigiKey Part Number
478-KAF31GR72A224KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061C224K4Z4A
Description
CAP CER ADVANCE PRODUCT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.070" (1.78mm)