KGM05AR51E104KH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 854,478
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Murata Electronics
Direct
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Upgrade
TDK
TDK
YAGEO
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
KGM05AR51E104KH
DigiKey Part Number
478-KGM05AR51E104KHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM05AR51E104KHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM05AR51E104KHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05AR51E104KH
Description
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05AR51E104KH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)