1.5SMC150CA
DigiKey Part Number
18-1.5SMC150CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1.5SMC150CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-1.5SMC150CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC150CA
Description
TVS DIODE 128VWM 207VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
207V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC150CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
128V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
143V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
207V