SMBJ8.5CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,012
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ8.5CA-HR
DigiKey Part Number
SMBJ8.5CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5CA-HR
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V