SMBJ8.5CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 3,159
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Similar
STMicroelectronics
STMicroelectronics
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ8.5CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ8.5CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V