C5K-13-S5145-350-39F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group)
In Stock: 404
Datasheet
Linear Strain Gauge ±1.5% 0.030" (0.76mm) 0.063" (1.60mm)
C5K-13-S5145-350-39F
DigiKey Part Number
1033-C5K-13-S5145-350-39F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C5K-13-S5145-350-39F
Description
C5K-13-S5145-350-39F
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance Tolerance
±0.3%
Manufacturer
Length - Active
0.030" (0.76mm)
Series
Length - Overall Pattern
0.095" (2.41mm)
Packaging
Box
Length - Overall
0.12" (3.1mm)
Part Status
Active
Width - Active
0.063" (1.60mm)
Pattern Type
Linear
Width - Overall Pattern
0.063" (1.60mm)
Strain Range
±1.5%
Width - Overall
0.10" (2.6mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-100 ~ 400°F (-75 ~ 205°C)