CEA-06-250UWA-350
DigiKey Part Number
1033-CEA-06-250UWA-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEA-06-250UWA-350
Description
STRAIN GAUGE GENERAL PURPOSE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Strain Gauge ±5% 0.250" (6.35mm) 0.180" (4.57mm)
Category
Length - Active
0.250" (6.35mm)
Length - Overall Pattern
0.450" (11.43mm)
Length - Overall
0.55" (14.0mm)
Width - Active
0.180" (4.57mm)
Width - Overall Pattern
0.180" (4.57mm)
Strain Range
±5%
Width - Overall
0.56" (14.2mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)
Resistance Tolerance
±0.3%