CEA-06-125UWA-350/P2
DigiKey Part Number
1033-CEA-06-125UWA-350/P2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEA-06-125UWA-350/P2
Description
CEA-06-125UWA-350/P2 - STRAIN GA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Strain Gauge ±5% 0.125" (3.18mm) 0.180" (4.57mm)
Category
Resistance Tolerance
±0.2%
Length - Active
0.125" (3.18mm)
Series
Length - Overall Pattern
0.325" (8.26mm)
Packaging
Bag
Length - Overall
0.42" (10.7mm)
Width - Active
0.180" (4.57mm)
Width - Overall Pattern
0.180" (4.57mm)
Strain Range
±5%
Width - Overall
0.27" (6.9mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-103 ~ 347°F (-75 ~ 175°C)