Image for CEA-06-125UWA-350 is not available
CEA-06-125UWA-350
DigiKey Part Number
1033-CEA-06-125UWA-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEA-06-125UWA-350
Description
TERM BOND
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Strain Gauge ±5% 0.125" (3.18mm) per section 0.165" (4.19mm) per section
Category
Resistance Tolerance
±0.4%
Length - Active
0.125" (3.18mm) per section
Series
Length - Overall Pattern
0.325" (8.26mm)
Length - Overall
0.42" (10.7mm)
Width - Active
0.165" (4.19mm) per section
Width - Overall Pattern
0.365" (9.27mm)
Strain Range
±5%
Width - Overall
0.45" (11.4mm)
Resistance
350 Ohms