1PS70SB40,115 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 52,950
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
In Stock: 21
STMicroelectronics
In Stock: 823
Diode 40 V 120mA Surface Mount SOT-323
PMST2907A-QX
1PS70SB40,115
DigiKey Part Number
1PS70SB40,115-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1PS70SB40,115
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Supplier Device Package
SOT-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed