BAS40LT1G
DigiKey Part Number
BAS40LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS40LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BAS40LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40LT1G
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 120mA Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS40LT1G Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 25 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA