BZX84-C43,215
DigiKey Part Number
1727-3675-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-3675-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-3675-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-C43,215
Description
DIODE ZENER 43V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 43 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84-C43,215 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 30.1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW