PESD3V3NW-SFYL
DigiKey Part Number
1727-8644-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8644-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8644-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3NW-SFYL
Description
TVS DIODE 3.3VWM 5.1VC DSN0603-2
Customer Reference
Detailed Description
5.1V (Typ) Clamp 20A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Capacitance @ Frequency
0.6pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.8V (Typ)
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
5.1V (Typ)