PMEG2005CT,215
DigiKey Part Number
1727-5188-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5188-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5188-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2005CT,215
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 20V TO-236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 20 V 500mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG2005CT,215 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Reverse Recovery Time (trr)
22 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 20 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
TO-236AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
500mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
390 mV @ 500 mA