PSMN4R6-60PS,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Texas Instruments
onsemi
In Stock: 237
onsemi
In Stock: 664
In Stock: 483
In Stock: 16
In Stock: 39
In Stock: 686
Infineon Technologies
In Stock: 529
Infineon Technologies
In Stock: 374
N-Channel 60 V 100A (Tc) 211W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN4R6-60PS,127
DigiKey Part Number
1727-4663-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN4R6-60PS,127
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70.8 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4426 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
211W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.6mOhm @ 25A, 10V