PSMN7R0-100PS,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 1,425
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 322
Datasheet
onsemi
In Stock: 287
In Stock: 11,781
In Stock: 467
In Stock: 775
In Stock: 424
In Stock: 459
In Stock: 1
In Stock: 64
Infineon Technologies
In Stock: 970
Infineon Technologies
N-Channel 100 V 100A (Tc) 269W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN7R0-100PS,127
DigiKey Part Number
1727-4282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN7R0-100PS,127
Description
MOSFET N-CH 100V 100A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PSMN7R0-100PS,127 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
125 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6686 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
269W (Tc)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 15A, 10V