UHE1C681MPD
DigiKey Part Number
493-1524-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1C681MPD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1C681MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
787.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Impedance
69 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C