UHV1C681MPD
DigiKey Part Number
493-16795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1C681MPD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1C681MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
816 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.36 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C