UHV1E821MPD
DigiKey Part Number
493-15308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1E821MPD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHV1E821MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.296 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.16 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C