UPW1J101MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11800-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11800-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J101MPD1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1J101MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
351 mA @ 120 Hz
Impedance
256 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C