USA1E100MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 3,205
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2,430
Datasheet
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 541
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
USA1E100MDD
DigiKey Part Number
493-15968-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USA1E100MDD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
USA1E100MDD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
33 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C