ECE-A1EKS100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2,430
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3,618
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 541
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
ECE-A1EKS100
DigiKey Part Number
P975-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EKS100
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECE-A1EKS100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
47.6 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C