06038RE-12S-GT-00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 59.0 CFM (1.65m³/min) 3 Wire Leads
06038RE-12S-GT-00
DigiKey Part Number
12-06038RE-12S-GT-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06038RE-12S-GT-00
Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Category
Noise
58.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
15.6 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
cULus, VDE
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.30A
Air Flow
59.0 CFM (1.65m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Static Pressure
1.530 in H2O (381.1 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 25°C