F225A4-092-D0530 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 225mm Dia Ball 763.0 CFM (21.36m³/min) 4 Wire Leads
F225A3-092-D0720
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
F225A4-092-D0530
DigiKey Part Number
P15543-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F225A4-092-D0530
Description
FAN IMP MTRZD 225X99MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
F225A4-092-D0530 Models
Category
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
79.0dB(A)
Series
Power (Watts)
172.8 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 225mm Dia
Weight
4.6 lbs (2.1 kg)
Width
99.00mm
Current Rating (Amps)
7.2A
Air Flow
763.0 CFM (21.36m³/min)
Voltage Range
18 ~ 30VDC
Static Pressure
3.440 in H2O (856.9 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C