KFH-10-120-C1-11L1M2R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5880-KFH-10-120-C1-11L1M2R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KFH-10-120-C1-11L1M2R |
Description | PRE-WIRED LINEAR STRAIN GAUGE, 2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Strain Gauge 0.390" (9.91mm) 0.120" (3.05mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance Tolerance ±0.35% |
Manufacturer Omega | Length - Active 0.390" (9.91mm) |
Series | Length - Overall 0.58" (14.6mm) |
Packaging Bulk | Width - Active 0.120" (3.05mm) |
Part Status Active | Width - Overall 0.19" (4.8mm) |
Pattern Type Linear | Operating Temperature 14 ~ 311°F (-10 ~ 155°C) |
Resistance 120 Ohms |