BAS70LT1G
DigiKey Part Number
BAS70LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS70LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BAS70LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70LT1G
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 70mA Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
BAS70LT1G Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 70 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA