V10P20-M3/87A
DigiKey Part Number
V10P20-M3/87AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V10P20-M3/87AGICT-ND - Cut Tape (CT)
V10P20-M3/87AGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10P20-M3/87A
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 2.4A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 2.4A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V10P20-M3/87A Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
2.4A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.34 V @ 10 A