MBR20L45CTG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 10,397
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 249
Datasheet
In Stock: 0
Similar
In Stock: 884
Similar
IXYS
IXYS
Diodes Incorporated
In Stock: 50
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 10A Through Hole TO-220-3
MBR20L45CTG
DigiKey Part Number
MBR20L45CTG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20L45CTG
Description
DIODE ARRAY SCHOT 45V 10A TO-220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MBR20L45CTG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 10 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A