DSA20C45PB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panjit International Inc.
In Stock: 1,198
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 50
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
onsemi
In Stock: 33
Diodes Incorporated
In Stock: 711
In Stock: 35
In Stock: 31
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 10A Through Hole TO-220-3
DSA20C45PB
DigiKey Part Number
DSA20C45PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA20C45PB
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 10A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 10 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 45 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A