Image for OD4028-48H3B is not available
OD4028-48H3B
DigiKey Part Number
1053-OD4028-48H3B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4028-48H3B
Description
DC FAN - 24V 40 X 40 X 28MM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 25.0 CFM (0.700m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
58.3dB(A)
Series
Power (Watts)
9.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA, UR
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.200A
Air Flow
25.0 CFM (0.700m³/min)
Voltage Range
34 ~ 52VDC
Static Pressure
1.600 in H2O (398.6 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C